کتاب چی کار باید بکنیم؟ وقتی که ...در رابطه با ارتقای سطح دانش علمی کودکان تهیه و تولید شده است. همانطور که می‌دانید آموزش مهارت‌های زندگی به کودکان باید به شیوه‌‌ای سرگرم کننده، تعاملی و عملی ارائه شود. به طور مثال شما می‌توانید به وسیله ارائه بازی‌ها و فعالیت‌های گروهی، کودکان را تشویق به حل مسائل و مدیریت زمان کنید. همچنین این مهارت‌ها می‌تواند شامل مجموعه‌ای از مهارت‌های اجتماعی، رفتاری باشد. به همین جهت شما می‌توانید به مرور زمان شاهد پیشرفت کودکان برای رشد و توسعه شخصیت کودک خود باشید. نویسنده این کتاب یعنی مریم دریانورد، توانسته است به وسیله کتاب چی کار باید بکنیم؟ وقتی که ... به پیشرفت مهارت‌های زبانی کودکان کمک شایانی نماید. در ادامه قصد داریم که به طور مفصل این کتاب را مورد بررسی قرار دهیم.

معرفی کتاب چی کار باید بکنیم؟ وقتی که....

چی کار باید کنیم؟ وقتی که...

کتاب چی کار باید بکنیم؟ وقتی که ... اثر مریم دریانورد می باشد و به منظور آموزش مهارت‌های کودکان به شکلی جذاب و تعاملی نوشته شده است. از نکات مهم این کتاب می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

-کودکان می‌توانند با استفاده از بازی‌ها و فعالیت‌های آموزشی جذاب که در این کتاب معرفی شده است، حل مسائل و انعطاف‌پذیری خود را تقویت کنند.

-همچنین با خواندن این کتاب پیش‌زمینه‌ای  را برای تمرین مهارت‌ها در زندگی روزمره افراد را فراهم می‌کند.

-در این کتاب که شامل 284 آیتم مختلف می‌باشد، هر آیتم آموزشی با استفاده از مثال‌‌های واقعی و موضوعات مرتبط با دنیای کودکان به شکلی واضح این موارد را  توضیح داده است.

در نتیجه می‌توان گفت که کتاب فوق به موضوعات مختلفی مانند موفقیت، کارآفرینی، خلاقیت و روابط انسانی کودکان می‌پردازد. همچنین می‌توانیم بگوییم که این کتاب به خوانندگان کمک می‌کند تا با چالش‌ها و مسائل زندگی رو به رو شده و تصمیم‌های بهتری را بگیرند. از دیگر موضوعاتی که در این کتاب مورد برر‌سی قرار می‌گیرد می‌توان به روابط انسانی، موفقیت و خلاقیت، مهارت‌های زندگی، روانشناسی مثبت، ارتباطات موثر، مدیریت زمان، تعاملات اجتماعی و راه‌کارهایی برای حل مسائل اشاره کرد.

همچنین این کتاب به خوانندگان کمک می‌کند تا با چالش‌ها و اتفاقات زندگی بهتر برخورد کرده و بتوانند این امور را در زندگی شخصی و حرفه‌ای خود بهبود دهند. کتاب چی کار باید بکنیم وقتی که ... توانسته علاوه بر مهارت‌های زندگی، به آموزش استفاده از حروف ربط و حروف اضافه و نشانه‌ی مفعولی -را- در جملات به گونه‌ای جالب بپردازد. این بخش از کتاب با توجه به اهمیت زبان در ارتباطات روزمره، به کودکان کمک نموده تا در بهبود استفاده از زبان، بهتر و دقیق‌تر ارتباط برقرار نمایند. همچنین با استفاده از مثال‌ها و تمرینات عملی، به کودکان نشان می‌دهد که آن‌ها با خواندن این کتاب قادر خواهند بود که مفاهیم پیچیده را به‌شکلی ساده و مؤثر درک کرده و در زندگی روزمره‌شان به‌کار بگیرند. در نتیجه در کتاب مریم دریانورد این اعمال به تقویت مهارت‌های زبانی آن‌ها کمک شایانی می‌‌نماید.

اما نکته‌ی جالب توجهی که وجود دارد این است که اثر فاخر مریم دریانورد، جوایز متعددی را نیز به دست آورده است که می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

-جایزه بهترین کتاب سال از سازمان ناشران کتاب کودک

-جایزه بهترین کتاب برای کودکان و نوجوانان از سازمان کتابخانه‌ها

-جایزه بهترین کتاب برای توسعه شخصی و رشد فردی از جمعیت روانشناسی ایران

-جایزه بهترین کتاب آموزشی و پرورشی از جمعیت آموزش و پرورش کودکان

با توجه به جوایزی که نویسنده این کتاب دریافت کرده است می‌توان چنین نتیجه‌گیری کرد که نشان از ارزش و تاثیر گذاری کتاب چی کار باید بکنیم در حوزه‌های مختلف دارد.

بررسی برخی نکات برای افزایش تأثیرگذاری این کتاب

همانطور که گفتیم در کتاب موجود شما می‌توانید در هر آیتم مهارت‌های زندگی، اجتماعی، رفتاری و حل مسئله برای کودکان و آموزش کاربرد حروف و ربط و اضافه را در همه جملات ببینید. از جمله مهارت‌های زندگی به کودکان که در این کتاب شاهد آن هستیم، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

-مهارت‌های خود‍اگاهی و ارزش شناسی

-مهارت‌های انعطاف‌پذیری و تطبیق با تغییرات

-مهارت‌های حل مسأله و تصمیم‌گیری

-مهارت‌های مدیریت زمان و برنامه ریزی

-مهارت‌های اجتماعی مانند همبستگی، همکاری

-مهارت‌های ارتباطی مانند گفتار و گوش دادن

به عبارتی دیگر با خواندن کتاب چی کار باید بکنیم؟ مریم دریانورد شما شاهد بهبود روابط انسانی کودکان می‌شوید. این کتاب توانسته با ارائه راهکارها، توصیه‌ها به کودکان بیاموزد که چگونه با دیگران ارتباط دوستانه برقرار کنند که به همین جهت تاثیر مثبتی را بر کودک شما می گذارد. چرا که کودکان ممکن است در طول زندگی خود با چالش‌ها و مشکلات مختلفی در روابط انسانی خود مواجه شوند. به همین دلیل می‌توان گفت که با مطالعه و استفاده از این کتاب و با روش های زیر می‌توانید به بهبود روابط انسانی آن‌ها کمک نمایید:

-شما می‌توانید با ایجاد فضای امن برای کودکان خود، به صورت شگفت‌انگیزی روابط انسانی آن‌ها را بهبود بخشید.

-با ارائه مثال‌های موفق از روابط انسانی صمیمانه و مثبت به کودکان خود کمک شایانی می‌نمایید.

-کودکان خود را به حل اختلافات و مشکلات ارتباطی و با روش های سازنده و مثبت ترغیب کنید.

-برای بهبود روابط انسانی کودکان می توان مهارت‌های گوش دادن فعال، احترام به دیگران، ابراز احساسات و توجه به نیازهای دیگران را آموزش داد.

-همچنین شما می‌توانید با خواندن کتاب‌های سودمند به کودکان خود نشان دهید که ارتباطات مثبت و صمیمانه با دیگران چه میزان ارزشمند است.

جمع بندی

بهتر است بدانید که نتیجه‌گیری اصلی از کتاب چی کار باید بکنیم؟ وقتی که ... این است که نویسنده کتاب تاکید دارد که هر کودکی می‌تواند با تغییر در دیدگاه و رفتار‌های خود، بهبود قابل ملاحظه‌ای در زندگی خود ایجاد نماید.‌ همچنین کودک شما می‌تواند با ارائه راهکارها و توصیه‌ها برای روبه رو شدن با انواع چالش‌ها در زندگی، توسعه مهارت‌های زندگی و بهبود روابط انسانی، به خوانندگان کمک نماید تا به شکل مثبت‌تری به زندگی خود نگاه کنند و اینچنین به رشد شخصی و حرفه‌ای خود بپردازند. همچنین هر کودکی با خواندن این کتاب از طریق روش‌های آموزشی جذاب و فعال، می‌توانند به‌طور طبیعی و مؤثر با این مهارت‌ها آشنا ‌شود و آن‌ها را در زندگی روزمره‌شان به‌کار ‌گیرند. در نتیجه می‌توانیم بگوییم که نویسنده کتاب یعنی مریم دریانورد، با تخصص و تجربه‌ی خود در زمینه‌ی آموزش به کودکان، یک راهنمای کامل و کارآمد برای آموزش مهارت‌های ضروری به نسل کودک و نوجوان ارائه داده است و در این زمینه بسیار موفق عمل کرده است.